Historie školství ve Ktiši

   Vyučování ve Ktiši se datuje od roku 1626 a probíhalo trvale v němčině.
29.května 1946 byla otevřena česká škola ve Ktiši.
   Při prvním zápise bylo přítomno 15 žáků,10 dětí z českých rodin, 5 dětí z rodin smíšených a 5 dětí nemluvilo vůbec česky.
Škola byla vždy málotřídní školou pro 1.-5.ročník, ve třídách se učili žáci více ročníků.
V průběhu let se měnil počet žáků od maximálního počtu  55 žáků ve školním roce  1963-64 k minimálnímu počtu 15 žáků ve školním roce 1953-54.
Ve školním roce 1991-1992 se žáci přestěhovali do budovy mateřské školy, ve které sídlí škola dodnes.

   Od 1.1.2003 je Základní škola a Mateřská škola Ktiš právním subjektem, který zřizuje Obec Ktiš. Součástmi školy jsou jednotřídní mateřská škola, školní jídelna a dvojtřídní základní škola pro žáky 1.-5.ročníku.


 


Kontakty:

  • Adresa:
    ZŠ Ktiš
    Ktiš 16
    384 03 Ktiš
  • ---------------------------------------------
  • Telefon: 388 323 519
  • Email: skola@ktis.cz

Pour devenir la plus belle mariée, le plus critique l’aspect est de trouver une robe qui propre à soi-même. Mais les robes manifique coûte un bon prix, Si il ne suffit pas de votre budget de mariage, laRobe de mariéemariée peut peur de répondre à leurs aspirations. Donc, je peut vous faire cinq conseils pour acheter la robe de mariée bon marché, et je vous souhaite qui peut vous aider choisir une robe et sans casser votre budget de mariage.
Piercing fascinerande figur, och nu tittar vi på 2016 senast brudklänning, kan du vara den vackraste bruden det!2016 senaste Bra brudklänning, söt temperament Bra design, romantiska spetsar blomma kjol, som du lägger till enbröllopsklänningar elegant och charmig temperament.Kvinnan tillbaka mjuka linjer, människor ofta få en känsla av oändlig frestelse. Fall 2016 mässan, lämnar uppgifter om ditt bröllop charmig.
In the match, many people found that Chinese athletes shirts was being washed up, like stick in the body and seems to sweat poor.But after the interview of yesterday and know that, although already the shirtscheap jerseys was soaked from the surface, but the athletes did feel very dry and comfortable, which is New cheap Jersey’s high-tech location.
China’s sports enthusiasts NFL sweatshirt with mad love and the pursuit of, and therefore, NFL jerseys have a good market in China and development. China is a populous country, is the consumer, the economic momentum is so good, the sales prospects sportswear is immeasurable. With hot sales sweatshirt, but also to promote the importance of sports fans, on health, on the other hand is a matter of concern for the World Cup, fans wearing NFL jerseys and also can express themselves more fully love and obsession Therefore, NFLWholesale jerseys jerseys wholesale has good prospects and development in China.
GUIRENNIAO-This logo is a spiritual totem, smooth graphics implication unstoppable force; flexible deliver an elegant arc movement, strength and speed of the United States, a symbol of passion and rationality publicity “Heart” and “meaning”, “concept” unity; pass the fearless and enterprising mind, showing beyond the realm of self, to unstoppable force to create the future.XTEP-Xtep (China) Co., Ltd. is a comprehensive development wholesaleWholesale jerseys jerseys china shop, production and marketing of Xtep brand (XTEP) sports shoes, clothing, bags, caps, balls, socks mainly large sporting goods industry enterprises.
There are a lot of fans in identifying the authenticity of the above cheap jerseys have great distress, so here to i will show you some methods to definitely affordable inexpensive cheap jerseys : Firstly, we should look at if it is working fine. China has been called the world’s factory, a lot cheap jerseys factories in China have foundries, but our cheap jerseys are all from here! Secondly, should to see whether it is the , we all know that it is difficult to get out of print once a genuine cheap jersey was print. and we have all kind of stocka on the whole website, in other words, we have all you want ! Finally, look at the price, our price is not necessarily the lowest in the whole website but it must be most fair on the whole website, we certainly you will not regret later when you buy it. Of course, except that cheap cheap jerseys jerseys, we also have the other products, such as socks, leggings and some other related products, everyone can enjoy the best services of here!